Eurojackpot a EuroMillions: czym się różnią

Spis treści
  1. Eurojackpot i EuroMillions w jednej tabeli
  2. Jak porównaliśmy obie gry
  3. Dlaczego szansa na jackpot jest identyczna
  4. Gdzie są różnice
  5. Eurojackpot: najważniejsze cechy
  6. EuroMillions: najważniejsze cechy
  7. Czy w EuroMillions można grać z Polski
  8. Którą grę wybrać
  9. Najczęstsze pytania

EuroMillions to nie to samo co Eurojackpot. To dwie osobne loterie z osobnymi losowaniami, operatorami i kumulacjami. Łączy je układ liczb: w obu skreślasz 5 liczb z 50 i 2 dodatkowe liczby z 12, dlatego szansa na jackpot jest identyczna, 1 do 139 838 160. Różnią się limitem jackpotu (120 mln € w Eurojackpot, 250 mln € w EuroMillions), liczbą stopni wygranych (12 i 13), najniższą wygraną i ceną zakładu. W Polsce Eurojackpot sprzedaje Totalizator Sportowy za 12,50 zł; EuroMillions prowadzą zagraniczni operatorzy, m.in. FDJ we Francji i Allwyn w Wielkiej Brytanii.

Dane w tym porównaniu pochodzą z regulaminów i stron operatorów, sprawdzonych 11 października 2026. Kwoty jackpotów poniżej odświeżają się po każdym losowaniu.

Eurojackpot i EuroMillions w jednej tabeli

EurojackpotEuroMillions
Liczby główne5 z 1–505 z 1–50
Liczby dodatkowe2 liczby Euro z 1–122 Gwiazdki (Lucky Stars) z 1–12
Dni losowańwtorek i piątekwtorek i piątek
Miejsce losowaniaHelsinkiParyż (wg Wikipedii)
Godzina (czas polski)wt 20:15–21:00, pt 20:00–21:00 (lotto.pl)ok. 21:05 (wg Wikipedii); UK emituje o 21:45 czasu polskiego
Operatoreuropejskie loterie państwowe; w Polsce Totalizator Sportowy, w Niemczech Deutscher Lotto- und Totoblockoperatorzy kilku krajów, m.in. FDJ (Francja), Allwyn (UK), Premier Lotteries Ireland
Cena zakładu12,50 zł w Polsce; 2 € + opłata w Niemczech2,50 € w Irlandii i Francji; 2,50 £ w UK
Stopnie wygranych1213
Najniższa wygrana2 + 1 (1 do 49)2 + 0 (1 do 22)
Szansa na dowolną wygranąok. 1 do 32 (wyliczone)1 do 13 (operator)
Szansa na jackpot1 do 139 838 1601 do 139 838 160
Jackpot na start10 mln €17 mln €
Limit jackpotu120 mln €, nadwyżka zasila II stopień250 mln €, po 4 losowaniach na limicie pula spływa niżej
Aktualny jackpot120 000 000 €37 000 000 €
Najbliższe losowanie (zamknięcie zakładów)13 paź 202613 paź 2026
Pierwsze losowanie23 marca 2012 (wg Wikipedii)13 lutego 2004 (wg Wikipedii)

Ceny podajemy w walutach, w których publikują je operatorzy, ze stanem na 11 października 2026. Nie przeliczamy euro ani funtów na złote, bo wynik zależałby od kursu w dniu zakupu.

Jak porównaliśmy obie gry

Porównanie opiera się wyłącznie na regulaminach i stronach operatorów: lotto.de i lotto.pl dla Eurojackpot oraz brytyjskich, irlandzkich i francuskich operatorach dla EuroMillions. Tam, gdzie operator nie podaje gotowej liczby, liczymy ją z matrycy liczb wzorem na kombinacje i pokazujemy rachunek. Daty startu gier i godzinę losowania EuroMillions bierzemy z Wikipedii, bo na sprawdzonych stronach operatorów ich nie było; oznaczamy je w tekście.

Nie przyznajemy grom punktów ani ocen. Szanse, ceny i limity to fakty, a wybór zależy od tego, na czym Ci zależy. LottaGo samo nie sprzedaje biletów: przycisk „Kup bilet” przy obu grach prowadzi do oficjalnego partnera, a LottaGo otrzymuje prowizję od zakupu; prowizja nie wpływa na to porównanie, na statystyki ani na zakłady AI Agent.

Dlaczego szansa na jackpot jest identyczna

Obie gry losują 5 liczb z 50 i 2 liczby z 12. Liczba możliwych zakładów jest więc taka sama:

  • 5 liczb głównych z 50: C(50, 5) = 2 118 760 kombinacji,
  • 2 liczby dodatkowe z 12: C(12, 2) = 66 kombinacji,
  • razem: 2 118 760 × 66 = 139 838 160.

Tylko jedna z tych kombinacji daje jackpot, więc w obu grach szansa wynosi 1 do 139 838 160. Tę wartość podają też operatorzy: lotto.de dla Eurojackpot i brytyjski operator dla EuroMillions. Szanse na pozostałe wyniki, np. 5 + 1 (1 do 6 991 908) czy 3 + 0 (1 do 314), też są w obu grach takie same. Różnica polega na tym, które wyniki są nagradzane i ile pieniędzy trafia do każdego stopnia.

Zestawienie z innymi loteriami, także z polskim Lotto, pokazuje tabela poniżej:

LoteriaFormatSzansa na jackpotDni losowańCena zakładu
EuroJackpotEuropa5 z 50 + 2 z 121 : 139 838 160wtorek i piątek2,00 €
EuroMillionsEuropa5 z 50 + 2 z 121 : 139 838 160wtorek i piątek2,50 €
Poland LottoPolska6 z 491 : 13 983 816wtorek, czwartek i sobota5,00 zł
Mini Loto (PL)Polska5 z 421 : 850 668Losowania odbywają się codziennie2,00 zł
Dane na żywo z LottaGo · Jak to liczymy: liczbę możliwych kombinacji liczb głównych mnożymy przez liczbę kombinacji liczb dodatkowych. Oficjalne szanse podawane przez operatora mogą się różnić, jeśli gra ma dodatkowe opcje (na przykład Superzahl lub Power Play).

Gdzie są różnice

Limit kumulacji: 120 mln € czy 250 mln €

Eurojackpot startuje od 10 mln € i rośnie najwyżej do 120 mln €. Gdy pula dojdzie do limitu, nadwyżka zasila II stopień, czyli wynik 5 + 1. EuroMillions startuje od 17 mln € i ma limit 250 mln €. Na limicie jackpot może przejść jeszcze 4 razy, a jeśli w piątym losowaniu nikt go nie trafi, pula spływa do najbliższego niższego stopnia, w którym jest zwycięzca.

W praktyce przy wysokiej kumulacji Eurojackpot szybciej dochodzi do sufitu, a pieniądze ponad limit trafiają do graczy z wynikiem 5 + 1. Widać to w danych LottaGo z piątku 9 października 2026. Jackpot Eurojackpot stał wtedy na limicie 120 mln € i nikt go nie trafił. Każdy z dwóch zakładów 5 + 1 dostał według partnera danych 11 558 578,60 €. W tym samym dniu w EuroMillions, z jackpotem daleko od limitu, wygrana 5 + 1 wyniosła 204 505,38 € na zakład. To pojedynczy przykład, a nie reguła: kwoty niższych stopni zależą od liczby zwycięzców w danym losowaniu.

Liczba stopni i najniższa wygrana

Eurojackpot ma 12 stopni wygranych. Najniższy to 2 + 1, czyli dwie liczby główne i jedna liczba Euro, z szansą 1 do 49. Same dwie liczby główne nic nie dają.

EuroMillions ma 13 stopni. Dodatkowy, najniższy stopień to 2 + 0, czyli dwie liczby główne bez Gwiazdek, z szansą 1 do 22. To on sprawia, że szansa na dowolną wygraną w EuroMillions wynosi według operatorów 1 do 13, a w Eurojackpot około 1 do 32. Ten drugi wynik wyliczyliśmy: 4 393 191 ze 139 838 160 kombinacji Eurojackpot daje jakąkolwiek nagrodę.

Częstsze wygrane w EuroMillions to zwykle małe kwoty. W losowaniu z 9 października 2026 wynik 2 + 0 dał w EuroMillions 4,03 € na zakład, a najniższy stopień Eurojackpot, 2 + 1, dał 10,70 €. Za 2 + 1 w EuroMillions wypłacono tego dnia 5,45 €.

Cena zakładu

W Polsce zakład Eurojackpot kosztuje 12,50 zł (lotto.pl). W Niemczech pole kosztuje 2 € plus opłata manipulacyjna loterii krajowej. EuroMillions kosztuje 2,50 € w Irlandii (3,50 € z dodatkiem Plus) i we Francji oraz 2,50 £ w Wielkiej Brytanii, gdzie cena obejmuje dodatkową grę UK Millionaire Maker.

Reforma EuroMillions jest zapowiedziana na 2027 rok. Zmiana, której spodziewano się jesienią 2026, została przesunięta zgodnie z decyzjami francuskiego regulatora ANJ z 2 lipca 2026 (według podsumowania tirage-gagnant.com, zob. też euro-millions.com). Operatorzy nie opublikowali jeszcze ceny ani stopni wygranych po reformie. Do tego czasu obowiązują obecne zasady: 5 liczb z 50, 2 Gwiazdki z 12 i 2,50 € za zakład we Francji.

Bezpośrednie porównanie w złotych wymagałoby kursu walut z dnia zakupu, więc go nie podajemy. U partnera LottaGo cena obu gier może różnić się od cen operatorów; sprawdzisz ją przed zapłatą.

Wspólna jest tylko konstrukcja

Wyniki jednej gry nie mają nic wspólnego z drugą. Losowanie Eurojackpot odbywa się w Helsinkach, a EuroMillions według Wikipedii w Paryżu. Kupon Eurojackpot sprawdzasz wyłącznie z wynikami Eurojackpot, nawet jeśli obie gry losowały tego samego wieczoru. Łatwo jednak porównać kupon Eurojackpot z wynikami EuroMillions, bo obie gry mają liczby 1–50 i 1–12 – i to typowa pomyłka przy sprawdzaniu wyników.

Eurojackpot: najważniejsze cechy

Eurojackpot to wspólna gra europejskich loterii państwowych z losowaniem w Helsinkach. Dla gracza z Polski ma dwie praktyczne zalety: sprzedaje go Totalizator Sportowy, a cena 12,50 zł jest podana w złotych. Losowania są we wtorek (20:15–21:00) i w piątek (20:00–21:00) czasu polskiego.

  • Mocne strony: sprzedaż w Polsce, cena w złotych, wyższa kwota za najniższy stopień w przykładowym losowaniu z 9.10.2026 (10,70 € za 2 + 1 wobec 4,03 € za 2 + 0 w EuroMillions), nadwyżka ponad limit trafia do graczy z 5 + 1.
  • Słabsze strony: niższy limit jackpotu (120 mln €), rzadsze wygrane w ogóle (ok. 1 do 32).

Zasady krok po kroku opisuje poradnik jak grać w Eurojackpot, a aktualną pulę – strona kumulacja Eurojackpot.

EuroMillions: najważniejsze cechy

EuroMillions to gra operatorów z dziewięciu krajów: Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Belgii, Luksemburga, Hiszpanii, Portugalii, Austrii i Szwajcarii. Prowadzą ją m.in. FDJ we Francji, Allwyn w Wielkiej Brytanii i Premier Lotteries Ireland. Losuje we wtorek i w piątek; według Wikipedii około 21:05 w Paryżu, a brytyjski operator emituje losowanie o 20:45 czasu UK.

  • Mocne strony: wyższy limit jackpotu (250 mln €) i wyższy start puli (17 mln €), wygrana już za 2 + 0, dowolna nagroda średnio raz na 13 zakładów.
  • Słabsze strony: ceny w euro lub funtach, drobne kwoty za najniższe stopnie, brak sprzedaży u polskiego operatora (Polska nie należy do krajów gry).

Aktualny jackpot, zasady i 5 zakładów AI Agent zbiera strona jackpot EuroMillions.

Czy w EuroMillions można grać z Polski

Totalizator Sportowy, polski operator gier liczbowych, ma w ofercie Eurojackpot. EuroMillions prowadzą operatorzy z innych krajów. W LottaGo EuroMillions ma etykietę „Bilety w sprzedaży”: przycisk „Kup bilet” prowadzi do oficjalnego partnera LottaGo, który kupuje prawdziwy bilet w Twoim imieniu i wypłaca ewentualną wygraną. LottaGo dostaje wtedy prowizję i samo nie sprzedaje biletów.

Nie oceniamy przepisów prawnych. Zanim kupisz bilet zagranicznej loterii przez pośrednika, sprawdź zasady obowiązujące w Polsce, regulamin partnera, cenę i sposób wypłaty nagród. Gra tylko dla osób pełnoletnich (18+).

Którą grę wybrać

Wybór zależy od tego, czego oczekujesz od kuponu. Szansa na jackpot jest w obu grach identyczna, więc nie ma „lepszej” gry pod tym względem.

  • Chcesz grać w Polsce, w złotych i u krajowego operatora – Eurojackpot. Kupisz go u Totalizatora Sportowego za 12,50 zł.
  • Liczysz na najwyższą możliwą pulę – EuroMillions. Limit 250 mln € jest ponad dwa razy wyższy niż 120 mln € w Eurojackpot.
  • Wolisz częściej coś wygrać – EuroMillions, ze względu na stopień 2 + 0 (1 do 13 na dowolną wygraną). Licz się z tym, że to zwykle kilka euro.
  • Interesują Cię wygrane tuż pod jackpotem – przy kumulacji Eurojackpot na limicie 120 mln € nadwyżka trafia do zakładów 5 + 1, co może podbić ich wygraną.
  • Grasz dla statystyk i zabawy – w obu grach AI Agent pokazuje zakłady z historii, a test na 150 losowaniach pokazuje, że trafiają jak losowe:
StrategiaŚr. trafień (z 5)Trafiono: liczby Euro3+ trafień
Gorące liczby0,46730,4%0,22%
Zaległe liczby0,45830,9%0%
Liderzy wszech czasów0,51132%0,67%
Typowy kształt0,47332,7%0,67%
Częste pary0,4433,6%0%
Losowy wybór (teoria)0,531,8%0,48%
EuroJackpot · Test historyczny na ostatnich 150 losowaniach: dla każdego losowania strategia wybierała liczby wyłącznie na podstawie wcześniejszej historii (3 zakłady na losowanie), po czym liczono trafienia.

Żadna z tych dróg nie zmienia szansy na jackpot. Ustal budżet z góry i traktuj grę jako rozrywkę.

Najczęstsze pytania

Czy EuroMillions to to samo co Eurojackpot?

Nie. EuroMillions i Eurojackpot to dwie osobne loterie z innymi operatorami, losowaniami i pulami. Obie losują 5 liczb z 50 i 2 dodatkowe liczby z 12, więc mają tę samą szansę na jackpot, 1 do 139 838 160. EuroMillions ma Gwiazdki, 13 stopni i limit 250 mln €, a Eurojackpot liczby Euro, 12 stopni i limit 120 mln €.

Czy EuroMillions jest w Polsce?

Nie. Polska nie należy do dziewięciu krajów EuroMillions (Wielka Brytania, Irlandia, Francja, Belgia, Luksemburg, Hiszpania, Portugalia, Austria i Szwajcaria), a Totalizator Sportowy ma w ofercie Eurojackpot. EuroMillions prowadzą operatorzy z tych krajów, m.in. FDJ, Allwyn i Premier Lotteries Ireland. W LottaGo bilet EuroMillions można kupić przez oficjalnego partnera, który kupuje prawdziwy bilet; przed zakupem sprawdź przepisy i regulamin partnera.

Która gra ma lepsze szanse: Eurojackpot czy EuroMillions?

Szansa na jackpot jest w obu grach taka sama: 1 do 139 838 160. Na dowolną wygraną lepsze szanse daje EuroMillions, 1 do 13 według operatorów, bo nagradza już 2 trafione liczby główne bez Gwiazdek. W Eurojackpot szansa na dowolną wygraną wynosi około 1 do 32, a najniższa nagroda wymaga wyniku 2 + 1.

Która gra ma wyższy jackpot?

EuroMillions. Jackpot EuroMillions startuje od 17 mln € i może urosnąć do 250 mln €. Jackpot Eurojackpot startuje od 10 mln € i ma limit 120 mln €, a nadwyżka ponad limit zasila II stopień. Aktualne kwoty obu gier pokazuje tabela porównawcza na początku tego poradnika.

Ile kosztuje zakład w każdej grze?

Zakład Eurojackpot kosztuje w Polsce 12,50 zł, a w Niemczech 2 € plus opłata manipulacyjna. Zakład EuroMillions kosztuje 2,50 € w Irlandii i we Francji oraz 2,50 £ w Wielkiej Brytanii. Ceny sprawdziliśmy u operatorów 11 października 2026. U partnera LottaGo ceny mogą być inne.

Czy Eurojackpot jest polską loterią?

Nie tylko polską. Eurojackpot to wspólna gra europejskich loterii państwowych z jednym losowaniem w Helsinkach. W Polsce zakłady przyjmuje Totalizator Sportowy, a w Niemczech spółki z Deutscher Lotto- und Totoblock. Gracze ze wszystkich krajów gry biorą udział w tym samym losowaniu i sprawdzają te same liczby.

Czy wyniki Eurojackpot i EuroMillions są takie same?

Nie. To dwa niezależne losowania, choć obie gry losują we wtorek i w piątek. Wyniki sprawdzaj osobno: wyniki Eurojackpot dla kuponu Eurojackpot i wyniki EuroMillions dla kuponu EuroMillions. Liczby Euro i Gwiazdki to różne liczby z różnych losowań.

Obie gry są tylko dla osób pełnoletnich (18+) – graj dla zabawy i za kwotę, której utrata nie zaboli.

Źródła

  1. Nasze gry (Totalizator Sportowy)
  2. Eurojackpot Spielregeln (lotto.de)
  3. Eurojackpot Gewinnwahrscheinlichkeit (lotto.de)
  4. EuroMillions Game Procedures (National Lottery UK)
  5. About EuroMillions (National Lottery UK)
  6. How to Play 2026 (Premier Lotteries Ireland)
  7. EuroMillions – My Million (FDJ)
  8. Reforma EuroMillions przesunięta na 2027 (euro-millions.com; decyzje ANJ według tirage-gagnant.com)

Zasady i ceny sprawdzono na oficjalnych stronach operatorów: 12 paź 2026.

Rekomendacje LottaGo wylicza AI Agent na podstawie historii dawnych losowań. Każde losowanie to niezależne zdarzenie losowe, więc żaden zakład — nasz ani cudzy — nie zwiększa szans na wygraną. Graj dla zabawy i tylko za pieniądze, których utrata nie zaboli. 18+

LottaGo otrzymuje prowizję, gdy kupisz bilet przez linki partnerskie. Prowizja nigdy nie wpływa na statystyki ani zakłady AI Agent.

Powiązane poradniki